High school scores/schedules: Aug. 30

TENNIS

Monday’s Results

RAVENNA 5, FIELD 0

Singles: Chrin (R) d. McAmis 6-1, 6-3; Jordan (R) d. Firth 6-2, 6-0; Tackett (R) d. Fox 6-3, 6-4. Doubles: Voll-Sun.Kawskay (R) d. Davis-Hudson 7-5, 7-6; Laudato-Sum.Kawskay (R) d. Cumiox-McHenry 6-0, 6-2.

CLOVERLEAF 3, COVENTRY 2

Singles: Baldwin (Clo.) d. Watson 6-3, 7-6 (7-1); Fitzgerald (Cov.) d. French 6-3, 6-3; Wolff (Cov.) d. Colahan 2-6, 6-0, 7-5. Doubles: Lilly-Cook (Clo.) d. Prater-Akers 7-5, 6-2; Sivapatham-Sweitzer (Clo.) d. Xie-Dalton 4-6, 6-4, 6-1.

Records: Cloverleaf 2-3, 2-1.

NORTON 4, WOODRIDGE 1

Singles: Decker (W) d. Jovanovic 6-3, 1-6, 6-3; Perry (N) d. Rose 6-2, 6-2; Thomas (N) d. Najeway 6-2, 6-1. Doubles: Kievman-Brunty (N) d. Hunter-LaGuardia 6-0, 6-0; Wagler-Kropp (N) d. Kwatiwada-Nixon 6-0, 6-0.

Records: Norton 6-0, 3-0; Woodridge 1-4, 1-2.

HIGHLAND 5, BARBERTON 0

Singles: Haynes (H) d. Muren 6-1, 6-0; Marquis (H) d. Swanson 6-1, 6-0; Williams (H) d. Preston 6-2, 6-1. Doubles: Boucher-Gillin (H) d. Monta-Tinney 6-0, 6-0; Pawlak-Conder (H) d. Risley-Velo 6-0, 6-0.

Records: Highland 9-0, 2-0.

HUDSON 5, WADSWORTH 0

Singles: Fan (H) d. Guenther 6-0, 6-0; Liu (H) d. McCall 6-0, 6-1; Hannah (H) d. Edwards 6-2, 6-1. Doubles: E.Uijtewaal-S.Uijtewaal (H) d. Porter-Hassinger 7-6 (8-6), 6-4; Tuttle-Preslock (H) d. Fry-Ball 6-4, 6-4.

Records: Wadsworth 3-5, 0-2.

COPLEY 4, KENT ROOSEVELT 1

Singles: Endies (C) d. McBoye 6-1, 6-0; Karatel (C) d. Wang 6-0, 6-0; Kemlonc (C) d. Kowalski 6-3, 6-2. Doubles: Jones-Courtney (KR) d. Beck-DiRocco 7-5, 6-1; Olohan-MacPherson (KR) d. Ball-Patel 4-6, 6-4, 10-8.

GREEN 5, PERRY 0

Singles: Peel (G) d. Hoskins 3-6, 7-5 (1-0); Beyes (G) d. Snyder 5-7, 7-6 (1-0); Garza (G) d. Brown 6-1, 6-0. Doubles: Lynch-Howdyshell (G) d. Brady-Keim 6-0, 6-2; Weisel-Futo (G) d. Guiffre-Hollinger 6-1, 7-5.

Records: Perry 1-2, 0-1.

JACKSON 5, GLENOAK 0

Singles: Altman (J) d. Norris 6-1, 6-0; P.Reese (J) d. Klenner 6-0, 6-0; R.Williams (J) d. Lavy 6-0, 6-0. Doubles: Shanmugram-Rawal (J) d. C.Wiery-Watson 6-0, 6-1; Ahmed-Nagajothi (J) d. R.Wiery-McGuire 6-1, 6-0.

DOVER 3, LOUISVILLE 2

Singles: Kibler (L) d. Rose 6-0, 6-0; Dugger (D) d. Thomas 6-2, 6-0; McCutcheon (D) d. Yarnall 6-4, 6-4. Doubles: Ziegler-Graziani (D) d. Menegay-Taylor 6-4, 6-1; Williams-Pinelli (D) d. Dawa-Woolf 7-5, 6-2.

Records: Louisville 3-1; Dover 7-0.

CVCA 4, BEACHWOOD 1

Singles: Beebe (CVCA) d. Zhang 6-1, 4-6 (10-8); DeCarlo (CVCA) d. Yan 6-3, 6-2; Zhou (B) d. Moore 2-6, 6-3 (10-5). Doubles: Thelander-Wood (CVCA) d. Preston-Anastos 6-0, 6-2; Wychanko-Armstrong (CVCA) d. Brown-Mercado 6-0, 6-0.

SOCCER

BOYS

Scoreboard

Monday’s Results

Elyria Catholic 12, Wellington 5

North Olmsted 14, Parma 0

Northwest 1, Manchester 0

Olmsted Falls 3, Lakewood St. Edward 2

Orrville 5, CVCA 0

Strongsville 8, Berea-Midpark 1

Monday’s Scoring Summaries

ORRVILLE 5, CVCA 0

Halftime: Orrville, 1-0. Goals: Wilson (O) 2, Wayt (O), J.Gonzales (O), D.Lopez (O). Assists: Armentrout (O) 2, J.Lopez (O), D.Lopez (O), J.Gonzales (O). JV Score: CVCA, 8-0.

Records: 3-0, 2-0.

NORTHWEST 1, MANCHESTER 0

Halftime: Northwest, 1-0. Goals: Laudermilk (NW). Assists: None. Shots on Goal: NW, 8-6. Corner Kicks: NW, 3-0. Saves: Paulson (NW) 5; Sensius (M) 7. 

Records: Northwest 2-2, 1-1; Manchester 0-3, 0-1.

Schedule

Tuesday’s Games

(All games at 7 p.m. unless noted)

Alliance at Massillon, 6 p.m.

Archbishop Hoban at Lake

Brecksville at Wadsworth

Cloverleaf at Streetsboro

Copley at Aurora

Cuyahoga Falls at Revere, 8 p.m.

Field at Ravenna

Green at Canton McKinley

Hudson at Twinsburg

Kent Roosevelt at Barberton, 7:15 p.m.

Lake Center Christian at Southeast

Nordonia at North Royalton, 7:15 p.m.

North at Canton Central Catholic

North Canton Hoover at GlenOak

Norton at Coventry

Perry at Jackson

Tallmadge at Highland

Woodridge at Springfield, 6 p.m.

Wednesday’s Games

(All games at 7 p.m. unless noted)

Chippewa at Manchester

Firestone at Kenmore-Garfield, 5 p.m.

Orrville at Northwest

Painesville Riverside at Brunswick

Chippewa at Manchester

Firestone at Kenmore-Garfield, 5 p.m.

Orrville at Northwest

Painesville Riverside at Brunswick

GIRLS

Scoreboard

Monday’s Results

Archbishop Hoban 3, Wadsworth 2

Berea-Midpark 4, Western Reserve Academy 0

Brunswick 3, Copley 0

Canfield South Range 5, Hubbard 1

Ellet 11, Bedford 2

Fairless 10, Tuslaw 3

Firestone 5, North 0

Green 4, Kent Roosevelt 1

Lake 1, Austintown Fitch 0

Orange 5, Wickliffe 2

Parma Padua 2, Olmsted Falls 0

Revere 4, North Canton Hoover 1

Tallmadge 5, Coventry 0

Monday’s Scoring Summaries

FIRESTONE 5, NORTH 0

Halftime: Firestone, 3-0. Goals: Alvarez (F) 2, Ackerman (F), Athey (F), Milini (F). Assists: Alvarez (F) 2, Benford (F), Stratton (F). Shots on Goal: Fir., 7-3. Corner Kicks: Fir., 8-3. Saves: Chestnut (F) 3.

Records: Firestone 1-1, 1-1; North 0-1, 0-1.

TALLMADGE 5, COVENTRY 0

Halftime: Tallmadge, 4-0. Goals: Heestand (T) 2, Breiding (T), N.Onchak (T), Caruso (T). Assists: N.Onchak (T) 3, J.Onchak (T). Shots on Goal: Tal., 6-3. Shots: Tal., 13-3. Corner Kicks: Tal., 8-0. Saves: Hudak (T) 2, Siegenthaler (T) 1.

Records: Tallmadge 2-0.

GREEN 4, KENT ROOSEVELT 1

Halftime: Green, 2-1. Goals: Leemaster (G) 2, Pianelli (G), Ludrosky (G), Morris (KR). Assists: Duskey (G), Ludrosky (G), Taylor (G), Parham (KR). Shots on Goal: Gre., 11-4. Corner Kicks: Gre., 5-2. Saves: Chiofolo (G) 3; Wolfgang (KR) 7. JV Score: Green, 5-0. 

Records: Green 2-1-1; Kent Roosevelt 1-2-0.

BRUNSWICK 3, COPLEY 0

Halftime: Brunswick, 1-0.Goals: Allen (B) 2, Mullally (B). Assists: Buczak (B). Shots on Goal: Bru., 8-2. Corner Kicks: Cop., 2-1. Saves: Gullatta (B) 2; Hofacker (C) 5.

Records: Brunswick 4-1-0; Copley 3-1-2.

BEREA-MIDPARK 4, WESTERN RESERVE ACADEMY 0

Halftime: Berea-Midpark, 2-0. Goals: Sowul (B-M), Maruna (B-M), Dacek (B-M), Reinerth (B-M). Assists: Rienerth (B-M), Maruna (B-M).

Records: Berea-Midpark 2-1.

LAKE 1, AUSTINTOWN FITCH 0

Halftime: Lake, 1-0. Goals: Kandel (L). Assists: Miller (L). Shots on Goal: Lake, 8-5. Corner Kicks: 3-3. Saves: Crozier (L) 5. JV Score: Lake, 2-0.

ARCHBISHOP HOBAN 3, WADSWORTH 2

Halftime: 1-1. Goals: L. Mahoney (H), A. Myers (W), S. Thiel (H), Z. Gilliam (H), C. Freno (W). Assists: S. Thiel (H), A. Szijarto (H). Shots on Goal: Hob., 9-3. Corner Kicks: Hob., 1-0. Saves: G. Brink (H) 2; E. Rhodes (W) 5. JV Score: Hoban, 2-0. 

Records: Hoban 3-1-0; Wadsworth 0-3-2.

MANCHESTER 6, NORTHWEST 0

Halftime: Man., 3-0. Goals: King (M) 3, Norris (M) 2, L. Gunsett (M). Assists: King (M) 2, Norris (M), L. Gunsett (M), Tipton (M). Shots on Goal: Man., 30-4. Corner Kicks: Man., 7-1. Saves: Cox (M) 4; Owsiany (N) 22. 

Records: Manchester 5-0-0, 2-0-0; Northwest 3-1-0, 1-1-0.

Schedule

Tuesday’s Games

(All games at 5 p.m. unless noted)

Cloverleaf at Streetsboro

Coventry at Norton, 7 p.m.

Lake Center Christian at Southeast

North at Elyria Open Door Christian

Ravenna at Field

Springfield at Woodridge, 6 p.m.

Wednesday’s Games

(All games at 7 p.m. unless noted)

Archbishop Hoban at St. Vincent-St. Mary, 7:30 p.m.

Aurora at Copley

Barberton at Kent Roosevelt

Canton Central Catholic at Massillon, 5 p.m.

Canton McKinley at Green

CVCA at Fairless, 6 p.m.

GlenOak at North Canton Hoover

Highland at Tallmadge

Jackson at Perry

North Royalton at Nordonia

Revere at Cuyahoga Falls

Shaker Heights Hathaway Brown at Walsh Jesuit, 6:45 p.m.

Stow at Lake

Twinsburg at Hudson

Wadsworth at Brecksville

FOOTBALL

Schedule

Week Three

Friday’s Games

(All games 7 p.m. unless noted)

Alliance (0-2) at Bedford (0-2)

Austintown Fitch (2-0) at GlenOak (1-1)

Boardman (2-0) at Jackson (2-0)

Brecksville (0-2) at Strongsville (1-1)

Buchtel (1-1) at New Phiadelphia (1-1)

Canton Central Catholic (1-1)  at Canfield South Range (2-0)

Canton McKinley (0-2) at Huber Heights Wayne (2-0), 6 p.m.

Canton South (2-0) at Northwest (1-1)

Carrollton (1-1) at St. Thomas Aquinas (0-2)

Chippewa (2-0) at Sandy Valley (1-1) 

Copley (1-1) at Buckeye (2-0)

Coventry (0-2) at Tallmadge (2-0)

East (0-2) at Lake (1-0)

Ellet (0-2) at Girard (1-1)

Firestone (0-2) at Parma Padua (1-1)

Garfield Heights (0-2) at Green (2-0)

Highland (2-0) at Brunswick (1-1)

Mansfield Senior (2-0) at North Canton Hoover (1-1)

Mogadore (2-0) at Manchester (0-2)

Nordonia (2-0) at Mayfield (0-2)

North (0-2) at Cuyahoga Falls (0-2)

North Royalton (1-1) at Perry (1-1)

Norton (2-0) at Crestwood (1-1)

Orrville (0-2) at West Holmes (2-0)

Revere (0-2) at West Branch (2-0)

Reynoldsburg (0-2) at Massillon (1-1), 7:30 p.m.

Rootstown (1-1) at Field (0-2)

St. Vincent-St. Mary (1-1) at Barberton (1-1)

Solon (1-1) at Stow (2-0)

Springfield (0-2) at Ashtabula St. John (0-2)

Streetsboro (1-0) at Struthers (2-0)

Twinsburg (1-1) at Aurora (2-0)

Wadsworth (1-1) at Medina (2-0)

Walsh Jesuit (1-1) at Archbishop Hoban (1-1)

Warren Champion (0-2) at Southeast (2-0)

Warren Harding (1-1) at Hudson (2-0)

Woodridge (1-1) at CVCA (1-1)

Wooster (1-1) at Louisville (0-2) 

Saturday’s Game

Cle. James F. Rhodes (1-1) at Kenmore-Garfield (1-1), noon

VOLLEYBALL

Monday’s Results

MAYFIELD 24-25-19-25-15, REVERE 26-19-25-22-9

Kills: Freeman (R) 13. Digs: Freeman (R) 18, Drenth (R) 18. Assists: Drenth (R) 19. Aces: Freeman (R) 4.

BRUNSWICK 25-25-21-25, AVON LAKE 21-21-25-19

Kills: DeBarr (B) 16. Assists: Ritter (B) 29. Digs: Futchko (B) 23. Aces: Ritter (B) 4.

Previous post Marshall ISD trustees undertake reduced tax rate, balanced spending plan | News
Next post 18 dorm kitchen buys: Microwaves, mini-fridges, coffee makers